Bandi radí

Ako sa správne starať o pánske sako, aby vám vydržalo dlho ako nové?

Veľa mužov si myslí, že nákupom vhodného oblečenia starosti s ich šatníkom končia. To ale nie je pravda. Predovšetkým o saká je potrebné starať sa správne, aby vám vydržali dlho ako nové. Prečítajte si niekoľko tipov, ako pánske sako správne prať a udržovať ho, aby po mesiaci nosenia nemuselo skončiť v odpadkovom koši.

O saká je potrebné starať sa správne, aby vám vydržali dlho ako nové

Pánske sako nie je športová bunda

Pre dlhú životnosť saka je najdôležitejšie jeho správne skladovanie. Ak si sako na svadobnej zábave necháte prehodené cez stoličku, nič sa nedeje. Ak ho však takto odkladáte aj doma, prípadne ho vešiate na vešiak ako bundu, čoskoro stratí svoj tvar. Najlepšie urobíte, ak si sako zavesíte na ramienko so zosilnenou oblasťou ramien. Jedine tak bude váš odev stále vyzerať dobre. Môžete tiež využiť praktický obal na oblek BANDI, ktorý chráni vaše oblečenie pred prachom a pokrčením.

Na životnosť látky má vplyv aj počasie. Predovšetkým kyslá dažďová voda môže na saku zanechať nevzhľadné stopy. Preto je dobré mať vždy po ruke kvalitný dáždnik  BANDI, ktorý spoľahlivo ochráni vaše sako pred zničením. Ak vás nepriaznivé počasie zastihne nepripravených, nebojte sa. Sako zaveste v blízkosti kúrenia a nechajte ho poriadne vyschnúť. Odstránite tak z látky nielen vlhkosť, ale napríklad aj zápach tabakového dymu.

Je pánske sako nutné prať?

Na základnú údržbu saka vám stačí kefa. Pomôže vám odstrániť z látky zachytený prach, nitky alebo chlpy. Ak však v saku chodíte denne, je občas potrebné vyčistiť ho poriadne. Ako na to? Rozhodne sako neperte v práčke, nepoužívajte ani šetrný program. Mohla by sa vám zraziť podšívka a na oblečení by mohli vzniknúť škaredé hrče. Vhodné nie je ani ručné pranie. Sako by sa mohlo „polámať“ a už nikdy by nevyzeralo dobre. Bežné čistenie od drobných nečistôt zvládnete doma pomocou naparovacej žehličky so silným parným rázom. Keď zavesíte sako na ramienko a poriadne ho oparíte, odstránite z látky všetky pachy a zároveň vyrovnáte pokrčené časti odevu.

Ďalšou možnosťou je zveriť vaše oblečenie do rúk profesionálov a odniesť sako do čistiarne. V tomto prípade si ale dajte pozor. Časté používanie agresívnej chémie by mohlo sako poškodiť. Preto ho do čistiarne dávajte maximálne dvakrát ročne.

Vyvarujte sa žehlenia

Chystáte sa na spoločenskú udalosť a rozhodli ste sa vyžehliť sako, aby nebolo pokrčené? To rozhodne nie je dobrý nápad. Nezabudnite, že pánske sako nie je košeľa. Za prvé sa vám kvôli gombíkom a vreckám nepodarí látku vyrovnať dokonale. Za druhé by teplá žehlička mohla na saku vytvoriť lesklé plochy, čím by sa oblečenie definitívne zničilo. Radšej znovu použite vyššie spomenutý trik s naparovacou žehličkou alebo nechajte sako vyžehliť profesionálne v čistiarni.

Tip navyše

Správnu starostlivosť si vyžadujú nielen pánske saká, ale aj košele. Ako si poradiť, ak si potrebujete vyžehliť košeľu a nemáte nikoho, kto by vám pomohol? Prečítajte si jednoduchý návod na správne žehlenie košieľ a rozlúčte sa s večne pokrčeným oblečením.

Mohlo by vás zaujímať