Bandi radí

Čo je to trenčkot a kedy ho nosiť

Vedeli ste, že legendárny trenčkot (z angl. trenchcoat = nepremokavý kabát) má svoj pôvod vo vojenských uniformách? Pánsky trenčkot bol pôvodne navrhnutý pre vojakov britskej armády, takže na pleciach tohto odevu dodnes nájdete umiestené výložky. Tie pôvodne slúžili na pripnutie vojenských hodností alebo insígnií. Od tých čias sa stal ikonickou súčasťou pánskej spoločenskej a voľnočasovej módy a nemal by chýbať v žiadnom pánskom šatníku.

Trenčkot je dlhý kabát s charakteristickými rysmi, vhodný do chladnejšieho počasia, ktorý sa vyrába z vodoodolného materiálu. Jeho dizajn zahŕňa niekoľko špecifických prvkov, medzi ktoré patria dva rady gombíkov na prednej strane, opasok na zoštíhlenie, výložky, klopne a ihlová spona. Obvykle sa vyrába vo farbách svetlohnedá, kaki, čierna alebo sivá.

Elegantný pánsky trenčkot, trenčkot BANDI, Lumiero Marin, Tailored

Kedy nosiť trenčkot

Trenčkot sa nosí ako kabát v prechodnom chladnom a daždivom období medzi zimou a jarou alebo jeseňou a zimou. Môže byť súčasťou elegantného alebo ležérneho oblečenia a je možné ho kombinovať s rôznymi štýlmi. Tu sú niektoré spôsoby, ako môžete trenčkot nosiť:

  1. S oblekom: Trenčkot môžete nosiť na obleku vyzdvihujúc formálny alebo profesionálny vzhľad
  2. S džínsami: Trenčkot sa hodí k džínsom a tričkám podčiarkujúc ležérny, ale stále elegantný vzhľad
  3. S nohavicami: Trenčkot môžete nosiť s nohavicami a košeľou umocňujúc ležérnejší, ale stále profesionálny vzhľad
  4. S klobúkom: Ak chcete dodať svojmu vzhľadu na dôležitosti, skúste si obliecť trenčkot s klobúkom alebo šálom
Pánsky trenčkot BANDI, Lumiero Marin, Tailored – detail límca a výložky

Je dôležité vybrať si trenčkot, ktorý vám dobre sedí a hodí sa k vášmu štýlu. Ak si nie ste istí, ktorý je pre vás ten správny, konzultujte radšej svoje predstavy s odborným poradcom v značkových predajniach BANDI.

Pozor na zámenu trenčkotu s plášťom

Trenčkot a plášť sú dva rôzne druhy odevov, aj keď sa môžu zdať na prvý pohľad podobné. Aké sú teda hlavné rozdiely medzi trenčkotom a plášťom:

  1. Dĺžka: Trenčkot je obvykle kratší než plášť a končí nad kolenami, zatiaľ čo plášť môže byť dlhý až po členky.
  2. Strih: Trenčkot má typicky dvojradové gombíkové zapínanie, výložky a opasok okolo pása, zatiaľ čo plášť môže mať jednoradové, ale aj dvojradové zapínanie a môže byť bez opasku.
  3. Materiál: Trenčkot je zvyčajne vyrobený z nepremokavého materiálu ako je gabardine nebo bavlna, zatiaľ čo plášť môže byť vyrobený z rôznych materiálov vrátane vlny, kože alebo mohéru.
  4. Límec: Plášť má zvyčajne vyšší límec, než trenčkot.
Pánsky skrátený plášť BANDI, model Filliano Marin, Tailored

Tieto rozdiely sú však len všeobecné a môžu sa líšiť v závislosti na konkrétnom modeli a aktuálnych módnych trendoch. Zámena trenčkotu s plášťom môže viesť k nedorozumeniu a k chybám pri výbere a nosení správneho typu odevu na rôzne príležitosti a do rôzneho počasia.

Je preto dobré poznať špecifiká každého odevu a vedieť ich správne použiť. Kombináciou s ďalšími prvkami pánskeho oblečenia môžete potom zvýrazniť svoj vlastný, originálny štýl.


Nechajte si poradiť od odborníkov pri šálke lahodnej kávy

Radi by ste si nechali poradiť a trenčkot si aj hneď vyskúšali? Príďte do najbližšej značkovej predajne BANDI. Odborní poradcovia vám pomôžu vybrať ten vhodný tak, aby ste boli vždy oblečení dokonalo a cítili sa skvelo.

Mohlo by vás zaujímať