Bandi radí

Svadba v BOHO štýle. Odborník radí, ako sa obliecť

Niektoré nevesty majú jasnú predstavu o svojej svadbe. Iné zase hľadajú tému, ktorá by dodala ich dôležitej životnej udalosti úplne iný rozmer. Tých tém je naozaj veľa. Patrí medzi ne napríklad svadba v teniskách, svadba „všetci v modrom“ a podobne.

Jednou z možných verzií netradičnej svadby je svadba v takzvanom boho štýle. Čo to znamená a ako sa na ňu môžu muži obliecť, sme sa opýtali Denisy Vámoš Gróffovej, kreatívnej vizionárky a výrobnej riaditeľky spoločnosti BANDI VAMOS a.s., prevádzkujúcej módnu značku Pánske obleky BANDI.

Oblečenie na svadbu pre ženíchov aj svadobných hostí v boho štýle Foto: Pánske obleky BANDI
Oblečenie na svadbu pre ženícha aj svadobných hostí v boho štýle

Čo je to boho štýl?

Čo vlastne znamená výraz boho štýl?

Aby sme sa správne pochopili je potrebné uviesť, že tento výraz vychádza zo slova „bohémsky“. Bohémsky spôsob života, bývania, oblečenia, zábavy a podobne. Už samotný názov napovie, že v našom ponímaní ide o štýl svadby, ktorý je uvoľnený, nespútaný a bez hraníc, či limitov. Na rozdiel od tradičnej svadby sa predpokladá výstredný spôsob alebo nekonvenčný štýl. To isté platí aj o priestoroch, kde sa svadba koná.

Ako si máme predstaviť tieto priestory?

Jednoducho a netradične. Čo znamená akékoľvek miesto, ktoré spĺňa predpoklady voľného priestranstva. Niekto uprednostňuje prírodu, iný zase objekt, ktorý je napríklad starý alebo tradičnejší.

Takže za svadbu v boho štýle mám považovať takú, ktorá sa odohráva v lese alebo v starej stodole?
 
Môže to tak byť. Skutočnosť z praxe je však aj taká, že klienti si vyberú skôr tradičné miesto na svadbu, ale oblečenie v boho štýle. Kombinujú tak medzi sebou prvky z oboch štýlov.

Prečo sa nedržia jedného štýlu?

Odpoveď je celkom prozaická. Svadobní hostia vo všeobecnosti vyžadujú určitý komfort a pohodlie. Je potrebné si uvedomiť, že vekový profil svadobných hostí je rozmanitý. Od detí až po seniorov. Keď si predstavíte boho svadbu v plnom rozsahu, zistíte, že nie je možné poskytnúť dostatočné komfortné zázemie všetkým. Prax je však taká, že v drvivej väčšine nevesta so ženíchom zohľadňujú, aké podmienky na ich svadbe budú mať napríklad starí rodičia alebo sestra nevesty s dvojmesačným bábätkom. Ak sa na svadbe zúčastňujú iba mladí ľudia, je situácia pre organizovanie svadby v boho štýle, samozrejme, viac než ideálna.

Aké kombinácie boho štýlu a tradičnej svadby mladomanželia využívajú?

Je to rôzne. Niektorí idú až na hranu boho štýlu, čo znamená pri jazierku pod lesom bez akéhokoľvek zázemia a štýl je úplne uvoľnený a nekonvenčný. Iní zase využijú iba oblečenie v boho štýle a všetko ostatné nechajú v tradičnom poňatí svadby. Záleží na tom, ako sa nevesta a ženích cítia v tomto štýle bezpečne. To znamená tak, aby ich svadba bola posunutá síce o level vyššie, ale zároveň, aby im zmeny neubrali na hodnotách tradičnej svadby.

Boho svadba – Vhodný outfit pre ženíchov a svadobných hostí. Foto: Pánske obleky BANDI
Boho svadba – Vhodný outfit pre ženícha a svadobných hostí.

Takže voľba je vždy na ženíchovi a neveste?

Áno, samozrejme. Je to ich svadba a neexistuje nikto, kto by im do toho mohol hovoriť. Ako si to želajú, tak to bude. Zo skúsenosti však môžem potvrdiť, že mladomanželia berú vždy ohľad na svojich hostí a ich možnosti, či priania. Aj v prípade, že si nevesta doslova „dupne“, že svadba bude vyzerať tak, či onak. V dohľadnom čase sa to pri komunikácii v rodine utrasie a finálne riešenie je potom vždy cestou kompromisu. Aj keď niekedy minimálne, ale je.

Musia budúci mladomanželia robiť kompromisy často?

Inak to ani nejde. Na jednej strane máte ako nevesta alebo ženích priania a túžby. Na strane druhej je spoločnosť, ktorú hostíte. Najbližšia a vzdialená rodina, priatelia. Predstava, že je svadba organizovaná len podľa prianí rodiny alebo len podľa prianí nevesty, neveští nič dobré. Krásna svadba plná dojmov a zážitkov je vždy len tá, kde sú všetci spokojní, pretože sa cítia skvelo a dokážu spoločne vytvoriť jedinečnú atmosféru. Svadba je predovšetkým o ľuďoch. Nie o výzdobe alebo reštaurácii. To sú len prvky, ktoré svadbu dopĺňajú.

Ako vidíte vy kompromis medzi tradičnou svadbou a boho štýlom?

Úplne jednoducho povedané, organizujte svadbu tam, kde ste blízko prírody alebo na záhrade a máte možnosť využiť nejaký objekt so zázemím. Teraz mi napadá svadba, na ktorú sme obliekali ženícha a svadobných hostí v južných Čechách. Stručne. Malý rybník pod lesom a reštaurácia s posedením s terasou. Prišlo mi to praktické, pretože človek nikdy nevie, kedy bude pršať. Muži aj ženy oblečení v prírodných farbách, svadobná kytica z lúčnych kvetov a na stoloch namiesto plastových či kovových ozdôb, prvky z dreva. Napríklad menovky, či drevené podložky pod taniere a podobne. Nevesta mi po svadbe posielala fotografie. Páčilo sa mi to.

Boho štýl a oblečenie pre ženícha

Aký outfit by ste odporučili ženíchom na svadbu v boho štýle?

Aj pri tomto štýle budem ženíchom vždy odporúčať držať sa osvedčeného a jednoduchého návodu. A to, oblečte sa vždy podľa toho, ako veľmi budete meniť tradičnú svadbu na svadbu v boho štýle. Napríklad, svadba na čistinke pod lesom. Vystačíte si s nohavicami v prírodnej farbe, akou je krémová alebo svetlo sivá. K tomu si vezmite košeľu v bielej farbe, traky a blankytne modrého motýlika. Obuv už v tomto prípade nepotrebujete. A keď si obujete sandále v krémovej alebo hnedej farbe, budete boho na sto percent.

Na druhej strane môžete z boho štýlu použiť na tradičnú svadbu len niektoré prvky. Čo môže byť napríklad outfit v zložení nohavíc v krémovej farbe, vesty, bielej košele, hnedej obuvi, hnedého opasku. A nezabudnite ženíchovi vyhrnúť rukávy. Keď je to boho…

Ženíchov outfit. Veľmi konzervatívne poňatie boho štýlu. Foto: Pánske obleky BANDI
Ženíchov outfit. Veľmi konzervatívne poňatie boho štýlu.

Je možné použiť na boho svadbu celý spoločenský oblek?

Áno. Je však potrebné zohľadniť farbu látky obleku. Vhodnými farbami sú krémová, svetlo sivá, svetlo modrá, petrolejová a podobne. Zložitejšie je to s tmavými odtieňmi a čiernou. Tá pri riešení oblečenia pre ženícha v boho štýle vyžaduje dokonalý styling. Podmienkou je aj látka v matnom prevedení, bez lesku.

Odporúčala by som dvojdielny oblek bez vesty a nie je potrebný ani motýlik. Postačí rozhalenka. Ponúka sa, samozrejme, aj verzia trojdielneho obleku, pričom sa použije iba vesta a nohavice. Jednoducho povedané. Pánsky oblek áno, ale nie je potrebné držať sa konvenčných pravidiel, ktoré platia pri nosení pánskeho obleku do spoločnosti alebo do práce. Práve naopak.

Čomu sa vyvarovať pri obliekaní na boho svadbu

Čo keď si zaumienim, že ja, ako ženích, budem oblečený v boho štýle a ostatní svadobní hostia prídu na svadbu v klasických farbách oblekov, ako je sivá, modrá alebo čierna.

Keď si to zaumienite, tak to tak bude. Je to vaša svadba. Varovala by som však pred nechceným výsledným efektom, a to, že každý muž bude na svadbe výraznejší ako ženích. Ženích má byť na svadbe mužom číslo 1. Tomuto výsledku prispôsobujete všetko. Len si skúste predstaviť priestor so svadobnými hosťami v oblekoch, či šatách v spoločenskom štýle a medzi nimi ženícha a nevestu v boho outfite.

Ako teda zabezpečiť, aby k takémuto efektu nedošlo?

Dajte svadobným hosťom vopred na vedomie, že sa svadba bude konať v určitom netradičnom štýle a popíšte ho. Stačí, keď z popisu pochopia, že majú prísť vo svetlých oblekoch alebo vestách bez čiernej spoločenskej obuvi a podobne. A ak taký oblek nemajú, tak vo svetlom oblečení. Napríklad svetlé nohavice, hnedá obuv a biela košeľa s krémovým alebo hnedým motýlikom. Je to predsa boho svadba, tak prečo si lámať hlavu s oblekom.

Boho svadba –  Vhodný outfit pre ženíchov a svadobných hostí. Foto: Pánske obleky BANDI
Boho svadba – Vhodný outfit pre ženícha a svadobných hostí.

Videl som fotografie z boho svadby, kde mal ženích svetlo sivý pánsky oblek s vestou, bielu košeľu a biele tenisky. Je to v poriadku?

Nebudete mi veriť, ale je to v úplnom poriadku, ak išlo o netradičnú svadbu. Predpokladám, že nevesta mala na hlave venček upletený z lúčnych kvetov a jej šaty boli jednoduché. Nesmieme zabúdať na podstatu slova „boho“. Bohémsky, uvoľnený, nekonvenčný, voľnomyšlienkársky. To znamená, urobte si svoju svadbu takú, po akej túžite, pridajte do nej všetko, čo urobí radosť vám a svadobným hosťom a čo bude hlavným mottom výnimočného dňa vo vašom živote.

To znie dobre. Ďakujem vám za rozhovor.

Nie je zač. Prajem Vám všetko dobré a nevestám a ženíchom tú najkrajšiu svadbu so skvelými zážitkami.


Nové modely oblekov pre ženíchov na sezónu 2024

Ak chystáte svadbu v tradičnom poňatí, pozrite sa na nový model značkového obleku BANDI pre ženícha z novej kolekcie 2024, ktorý si zakúpite so svadobnou zľavou, kliknite nižšie.

Mohlo by vás zaujímať