Bandi radí

Viete, aké topánky si zvoliť pri formálnej príležitosti a aké na schôdzku s priateľmi?

Neodmysliteľnou súčasťou spoločenského outfitu sú nielen vhodne vybraný oblek, košeľa a kravata, ale aj topánky. Viete, aký druh obuvi si na ktorú príležitosť vziať? Kedy je potrebné dať prednosť topánkam typu Oxford a kedy siahnuť po Derby? Pozrite sa na pár jednoduchých pravidiel a vybrať tú správnu obuv do spoločnosti bude pre vás hračka.

Boty typu Oxford vynosíte do spoločnosti aj na dôležité pracovní schôdzky
Topánky typu Oxford vynosíte do spoločnosti aj na dôležité pracovní schôdzky

Najformálnejší typ obuvi – topánky oxfordského typu

K elegantným topánkam, ktoré si môžete obuť na koncert, promócie či významné obchodné jednanie patria tzv. Oxfordky. Majú tri zásadné poznávacie znaky. Uzatvorené šnurovanie, nízky podpätok a lem obuvi, ktorý odhaľuje členok.

Šnúrky na tomto type obuvi sa najčastejšie viažu do krížikov. Existujú však aj varianty s vodorovným šnurovaním skrz 5 až 6 dierok. Vrchný diel kože týchto topánok je zošitý s predným dielom, takže tvoria elegantnú a štíhlu siluetu.

Čierny variant Oxfordiek využijete pri slávnostnejších a veľmi formálnych príležitostiach, ako sú svadby, pohreby, galavečery, plesy, návštevy koncertov a divadelných premiér, aj vrátane dôležitých pracovných schôdzok.

Verzia z lakovanej kože je vôbec najformálnejším typom topánok, ktoré si môžete obuť. Nosia sa tiež k smokingu a fraku. Vraví sa, že čierne kožené Oxfordky sú pre mužov ako „malé čierne“ pre ženy. Preto by medzi vašimi topánkami nemali chýbať.

Pozornosť si zaslúžia aj hnedé varianty tejto obuvi. Svetlohnedé až tmavohnedé odtiene skvelo doplnia váš outfit na spoločenské akcie, na ktoré si zvolíte svetlejšiu farbu obleku. K hnedým Oxfordkám si môžete dovoliť oblek v sivej, modrej, hnedej či béžovej farbe.

Menej formálny typ obuvi – Derby

Topánky typu Derby sú o niečo skromnejším bratom Oxfordiek. Tiež však ide o spoločenské topánky, čiernej aj hnedej farby, ktoré sú určené na menej formálne akcie, ako je oslava jubilea s rodinou či schôdzky s priateľmi. Od Oxfordiek ich na prvý pohľad rozoznáte vďaka otvorenému šnurovaniu. To znamená, že bočné diely topánok sú prišité k prednému dielu. Ďalším charakteristickým znakom topánok typu Derby je ich ozdobné dierkovanie, anglicky broque.

Chcete ešte konkrétnejšie vedieť, pri akej príležitosti siahnuť po tomto type obuvi? Pozrite sa, ako nosiť obuv Derby a dozviete sa.

Tip pre vás

Nech už si k svojmu outfitu vyberiete Oxfordky alebo Derby, zlaďte ich farbu s farbou opaska. Elegantné kožené opasky využijete k obleku na spoločenských udalostiach i pri aktivitách vo voľnom čase.

Mohlo by vás zaujímať