Bandi radí

Akú obuv vybrať k pánskemu obleku?

Výber obuvi k oblečeniu má svoje jednoduché pravidlá. Oblečenie aj obuv sa vyberajú podľa účelu. Idete na výlet do hôr, vezmete si na seba turistické oblečenie spolu s turistickou obuvou. Venčíte na sídlisku svojho psieho miláčika, oblečiete si džínsy, mikinu a obujete tenisky. Jednoduché. Podobné pravidlo platí aj pre pánsky oblek a obuv.

Chystáte sa na spoločenskú akciu? Napríklad na svadbu, oslavu narodenín, večierok, na ples či do divadla? Automaticky vás napadne, že si musíte na seba vziať oblek. Prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Tieto udalosti sa považujú za spoločenské. Pánsky oblek je tiež oblečením spoločenským. A k nemu patrí jednoznačne spoločenská obuv. Takže k turistickému turistické a k spoločenskému spoločenské. Ako vidíte, je to jednoduché a jasné pravidlo. Ak nebudete miešať jablká s hruškami, môžete si byť istí, že ste oblečení správne.

Akú obuv vybrať k pánskemu obleku?
Správna kombinácia farby obuvi s farbou obleku

Čo je to spoločenská obuv?

Spoločenskou obuvou sa rozumie kožená obuv s koženou podrážkou a so šnurovaním. Sú dva základné modely pánskej spoločenskej obuvi. S uzavretým a otvoreným šnurovaním. Rozdiel medzi nimi je minimálny, avšak z hľadiska pohodlia je príjemnejšie otvorené šnurovanie, pretože tento model sa ľahšie obúva. Ak by ste chceli zohľadňovať, ktorý z nich je spoločensky vyššie, tak je to obuv s uzavretým šnurovaním. Ak vás zaujíma, ktorý typ šnurovania muži preferujú viac, tak je to otvorené šnurovanie.

Príklad obuvi s otvoreným šnurovaním
Príklad obuvi s uzavretým šnurovaním

Aké farby obuvi sa nosia k spoločenským oblekom?

K pánskemu obleku vyberáme spoločenskú obuv podľa dvoch základných modelov. Je len na vás, ktorému modelu dáte prednosť, prípadne ktorý vás viac osloví. Tieto modely farebného kombinovania môžeme nazvať ako moderný a uvoľnený juhoeurópsky alebo konzervatívny anglický model.

Farba obuvi k čiernemu obleku

Anglický model: K čiernemu pánskemu obleku, ktorý sa hodí na akúkoľvek príležitosť, napríklad do divadla, na ples, na svadbu či na pohreb, zvoľte vždy čiernu farbu obuvi. Oblek z čiernej látky je klasika, ktorá neznesie výnimku alebo experiment. Navyše po 18. hodine je iná farba obuvi, ako čierna, neprípustná.

Juhoeurópsky model: K čiernemu obleku si môžete vybrať obuv čiernej aj hnedej farby. Čierne oblečenie je veľmi strohé. Hnedá obuv čierny outfit uvoľní  a muž v ňom pôsobí moderným dojmom.

Farba obuvi k modrému obleku

V dnešnej dobe je veľmi populárny pánsky oblek modrej farby. Aj pri týchto oblekoch existuje rôzny pohľad na výber farby obuvi.

Anglický model: K modrému pánskemu obleku, ktorý sa využíva predovšetkým do zamestnania, vyberajte vždy obuv hnedej farby. Ak si modrý oblek vezmete na spoločenskú udalosť alebo akciu, ktorá sa koná po 18. hodine, mal by byť tmavomodrý a obuv vždy čierna. Obuv hnedej farby je vylúčená a do spoločnosti je považovaná za nevhodnú. Napríklad na svadby či plesy sa vôbec nenosí.

Juhoeurópsky model: K pánskemu obleku v akomkoľvek odtieni modrej farby volíme predovšetkým hnedú obuv. Ide o veľmi módnu kombináciu farby obleku a obuvi. Takto oblečený muž pôsobí elegantným dojmom. Hnedú obuv môžete využívať ako do zamestnania, tak aj na spoločenské udalosti konané po 18. hodine večer.

Odporúčame vám teda vopred zvážiť, do akej spoločnosti sa chystáte a aké zloženie hostí sa na tejto udalosti predpokladá. Podľa toho by ste mali následne vyberať vhodné kombinácie farieb oblečenia a obuvi. Je veľký rozdiel medzi staršou (konzervatívnou) generáciou a mladými ľuďmi, ktorí sú otvorení mnohým novým variantom či možnostiam. Takisto je rozdiel v spoločnosti ľudí na dedine a vo veľkomeste. Na dedine sa predpokladá bližší vzťah k tradíciám, ktoré už vo veľkomeste zanikajú. Jednoducho povedané, tam, kde budete vnímať konzervatívnejší priestor zo strany ostatných, buďte aj vy opatrnejší pri voľbe farieb obleku a obuvi.

Ručná výroba obuvi značky BANDI

Čoho sa vyvarovať?

Obuv bez šnurovania, hoci je vyrobená z kože, nie je spoločenskou obuvou a nie je vhodná do spoločnosti k pánskemu obleku. Ide predovšetkým o druh topánok, ktoré sa nazývajú mokasíny. Tento typ obuvi používajte predovšetkým vo voľnom čase, napríklad s džínsami a voľnočasovým sakom. Ak si mokasíny obujete, mali by ste vedieť, že sa do nich neobúvajú ponožky a chodidlo ostáva holé. O to viac musíte pri výbere mokasín dbať na kvalitu kože a dielenské spracovanie. Všetko s ohľadom na pohodlie vašich chodidiel.

K pánskym oblekom do spoločnosti jednoznačne nepatrí žiadna voľnočasová obuv ani tenisky. Týmto druhom obuvi sa vyhnite. Jedinou výnimkou sú netradičné svadby či tematické večerné udalosti, kde sa táto odlišnosť predpokladá. Napríklad svadba novomanželov, ktorí sa venujú profesionálne určitému druhu športu a rozhodli sa pre takzvanú netradičnú svadbu. Ich prianie je svadobným hosťom vopred oznámené a zároveň je napísané aj na pozvánke. Môže to byť napríklad modrý oblek, biela košeľa, červené traky a biele plátenné tenisky.

Mokasíny v kombinácii s voľnočasovými nohavicami

Mohlo by vás zaujímať