Bandi radí

Prečo sa v lete nosia svetlé obleky a v zime tmavé?

V dobách našich dedkov a otcov bol oblek čierny, prípadne sivý. Ak sa niekto objavil v modeli inej farby, výrazne sa líšil od ostatných. Dnes to platí už len pri krikľavých farbách. Ak by teda do spoločnosti prišiel niekto v sýto červenom alebo zelenom obleku, mohol by si urobiť hanbu. Najnovšie módne trendy však rozširujú oblekovú módu o ďalšie farby. Ktoré to sú a kam sa hodia? Všetko zistíte na nasledujúcich riadkoch.

S tmavým oblekom v spoločnosti chybu neurobíte
S tmavým oblekom v spoločnosti chybu neurobíte

Dilema zimných a letných oblekov

Nie ste si istí, ktoré farby sú práve v kurze? Nie je nutné zúčastniť sa predstavenia módnej kolekcie pánskych oblekov. A nemusíte byť ani Sherlock Holmes, aby ste si všimli, že v letných kolekciách zvyknú byť svetlejšie obleky a výraznejšie farby, zatiaľ čo v zimných kolekciách nájdete tmavomodré, sivé a čierne modely. Prečo je to tak? Ide o spoločenskú konvenciu, alebo je za tým skôr niečo iné?

Čo rozhoduje o farbe obleku?

Návrhári vytvárajú obleky pre vás. Na mieru vám a vašim potrebám. A tomu nezodpovedá iba ich farba, ale aj zloženie. Asi nenájdete veľa odvážlivcov, ktorí by si na seba v tropických tridsiatich stupňoch obliekli čierny oblek. V lete sa hodia skôr ľanové obleky svetlejších farieb, v ktorých sa budete cítiť príjemne. Návrhári sa vám vždy snažia vyhovieť tak, aby ste v lete pod rozpáleným slnkom zbytočne netrpeli a v zime naopak nemrzli.

Svetlý letný oblek Carolio
Svetlý letný oblek Carolio
Elegantný čierny oblek Geraldo
Elegantný čierny oblek Geraldo

Má prednosť čas alebo príležitosť?

Vždy, keď si na seba obliekate oblek, ste do určitej miery zviazaný spoločenskou konvenciou. Vybrať si správny oblek na danú príležitosť môže byť celkom veda. Tmavé obleky by ste správne mali nosiť na udalosti po 18. hodine. Uvidíte ich napríklad na plesoch alebo v divadle. Svetlé sa zase budú hodiť iba na akcie do 18:00, teda na svadby a najrôznejšie oslavy výročia. To ale neznamená, že by ste na pohreb o 14:00 mali prísť v béžovom obleku. Rozhodne nie. Vždy musíte dôkladne zvážiť, kam sa obliekate.

S tmavým oblekom nikdy neurobíte krok vedľa

Pravidlá etikety sú často veľmi striktné, čo však neplatí pre tmavé obleky. Predovšetkým čierne obleky sú teda spoločensky prípustné na svadbách, ale aj v divadle alebo v zamestnaní. V tmavom obleku však nikoho neuvidíte na púšti či v iných tropických oblastiach. Tam si ho odpustí aj belgický gentleman a svetoznámy detektív Hercule Poirot, ktorý čierny oblek vymenil za béžový. Vy by ste sa vari chceli potiť v čiernom obleku?

Tip pre vás

Každý správny gentleman by mal byť okrem obleku, ktorý mu perfektne sadne, vybavený aj štýlovým motýlikom. Pozrite sa preto na elegantné motýliky BANDI.

Mohlo by vás zaujímať