Bandi radí

Najčastejšie prehrešky svadobných hostí

Dostali ste po dlhšej dobe pozvánku na svadbu? Potom by sa vám hodilo pripomenúť si, ako sa obliecť, aby ste si nespravili hanbu. Spoločenské pravidlá totiž neplatia iba pre ženícha, ale aj pre svadobčanov. Prečítajte si, ako sa obliecť, aby si na vás ostatní za chrbtom neukazovali prstom.

Ako sa obliecť na maturitu

Čím by sa mal svadobný hosť odlíšiť od ženícha?

Pravidlá obliekania sú pre svadobného hosťa podobné ako pre ženícha. S tým rozdielom, že svadobný hosť by nikdy nemal byť oblečený slávnostnejšie ako ženích. Napríklad by si nemal obliekať svadobnú vestu alebo regatu (anglická kravata). V  záplave hostí musí byť vždy na prvý pohľad zrejmé, kto je ženíchom. Toto pravidlo platí, ak sa ženích so svadobnými hosťami nedohodol na tom, že pôjdu oblečení všetci rovnako, alebo v určitom tematickom štýle. Napríklad motorkárska svadba.

Najčastejšie prehrešky svadobných hostí

  • Biely oblek – byť stredobodom pozornosti prináleží len ženíchovi, nie svadobným hosťom. Odporúčame vyberať si pánsky oblek vždy v čiernej, tmavomodrej, tmavosivej, svetlosivej alebo v hnedej farbe.
  • Košele s krátkym rukávom – k pánskemu obleku nikdy nenoste košeľu s krátkym rukávom. Ide o pravidlo spoločenskej etikety. Je dôležité vedieť aj to, že manžety rukávov košele by mali vždy vyčnievať z rukávov saka. V opačnom prípade to môže pôsobiť tak, že máte sako po staršom bratovi a že je vám veľké.
  • Tmavá košeľa – vyhýbajte sa košeliam v tmavých farbách. Tieto farby sú vhodné na ples a iné večerné udalosti, konajúce sa v zimnom období. Na svadbu odporúčame svetlé odtiene farieb alebo bielu košeľu. Pri výbere košele aj kravaty zohľadnite farbu šiat a doplnkov partnerky, s ktorou idete na svadbu. To preto, aby ste už na prvý pohľad pôsobili ako pár.
  • Kravata s diagonálnymi pruhmi – takýto typ kravaty je vhodný len do zamestnania. Ak by ste si ju vzali na svadbu, mohli by ste pôsobiť, že ste si len narýchlo odskočili z práce.
Zlaďte sa so šatami a doplnkami partnerky
  • Správna dĺžka kravaty – veľa mužov pokazí celkový dojem nesprávnou dĺžkou kravaty. Vždy sa uistite, že sa koniec kravaty dotýka spony vášho opasku.
  • Povolená kravata – vyhnite sa tomu, aby ste už po zahájení svadby pôsobili ako spoločensky unavený. Nepovoľujte si kravatu. Ak sa v nej necítite pohodlne, počkajte na skončenie oficiálnej časti svadby. Potom si kravatu môžete dať dole, poskladať ju a schovať do náprsného vrecka saka. Ak ste mali pocit, že vás kravata škrtí, nebolo to kravatou. Pravdepodobne ste si vybrali nevhodnú veľkosť košele. Ak budete mať košeľu v správnej veľkosti, budete sa cítiť pohodlne aj s kravatou.
  • Farebný nesúlad s partnerkou – je nepísanou povinnosťou mužov, aby pri výbere svojho oblečenia zohľadňovali farbu oblečenia partnerky. Nie je práve najvhodnejšie, aby žena mala napríklad belaso modré šaty a muž svetlozelenú kravatu.
  • Mokasíny k pánskemu obleku – nenoste k pánskemu obleku obuv bez šnurovania. Mokasíny a iné typy obuvi patria len k voľnočasovému oblečeniu.

Rady a tipy

Perfektnou voľbou na svadbu sú aj motýliky, ktoré po svadbe vynosíte aj na ďalšie spoločenské akcie, ako sú plesy alebo oslavy jubileí. Pozrite sa na elegantné motýliky na všetky príležitosti.

Mohlo by vás zaujímať