Bandi radí

5 pravidiel, ako kombinovať farby a vzory

Krúti sa vám hlava zo všetkých vzorov, ako sú prúžky a bodky? Neviete si rady, ako správne vyberať farby a vzory tak, aby k sebe ladili? Pozrite sa na päť jednoduchých pravidiel, ktoré z vás spravia módneho odborníka.

5 pravidel jak kombinovat barvy a vzory
Kombinovaním vzorov vytvoríte štýlový outfit na ples

1.  Dodržujte správny postup ladenia

Hoci vás to môže prekvapiť, aj obliekanie má svoje postupy. Aby ste sa obliekli správne a nezabralo vám to zbytočne veľa času, existuje ľahká pomoc. Pri výbere oblečenia postupujte chronologicky – od najväčších kúskov, ako je sako, cez košeľu, až po tie najmenšie, ktorými sú napríklad motýlik a manžetové gombíky. Postupným ladením navyše predídete zbytočnému zmätkovaniu.

2.  Minimálne jeden jednofarebný kúsok

Hoci občas nie je na škodu experimentovať, v zásade by mal byť vždy aspoň jeden kúsok jednofarebný. Ak sa chcete náležite vymódiť a rozhodnete sa pre károvaný oblek a kravatu s diagonálnymi pruhmi, košeľa by mala byť jednofarebná. Najlepšie spravíte, ak zvolíte košeľu bielej farby, aby ste celkovým dojmom pôsobili stále decentne. Je zbytočné si znižovať autoritu kvôli zlej voľbe oblečenia.

3.  Kúzlo farebného kontrastu

Je síce pravda, že farby oblečenia by mali ladiť, je tu však veľké ALE. Ak si oblečiete modré sako, modrú košeľu a nakoniec to doladíte modrou kravatou, môžete na okolie pôsobiť mdlo. Celkový dojem je až príliš monotónny a chýba mu farebný prvok, ktorý by vás niečím oživil. Pre ľudské oko sú oveľa lákavejšie predmety s odlišnou farebnou intenzitou. Preto aj vy nezabudnite svetlé farby kombinovať s tmavými a naopak. Nemusíte sa báť ani extravagantných farebných doplnkov, ktoré z vášho jednofarebného obleku spravia štýlový outfit.

Modré sako a košeľu môžete ozvláštniť zaujímavou kravatou. Pozrite sa napríklad na kravaty v bordovej farbe. Na večerné udalosti sa nemusíte báť zvoliť k čiernemu obleku kravatu alebo motýlik tlmených farieb, ako sú napríklad temná fialová, či stredná modrá. Týmto malým krokom si pridáte na elegancii.

5 pravidel jak kombinovat barvy a vzory
Ideálny outfit na ples – antracitový oblek Horacio s prešívanými doplnkami

4.  Kombinácia rovnakých vzorov

Kedy áno

Nech už ste fanúšikom bodiek, či prúžkov, mali by ste poznať jednoduché pravidlo. Chystáte sa obliecť si pruhovanú košeľu a pruhovanú kravatu? Uistite sa, že obidva vzory sú rôznej veľkosti. Môže to vyzerať ako maličkosť, avšak kombinácia širokých a úzkych prúžkov vizuálne odlíši jednotlivé kúsky a navyše to vyzerá štýlovo.

Kedy nie

Pri ladení jedného vzoru sa snažte vyhnúť prekombinovaniu. Dodržiavaním jednoduchého pravidla „2 z 3“ zabránite módnemu prešľapu. Pravidlo „2 z 3“ sa zakladá na kombinácii maximálne dvoch kúskov s rovnakým vzorom, pričom tretí by mal byť hladký, najlepšie jednofarebný. Ak si oblečiete pruhovanú košeľu a pruhovanú kravatu, zvoľte si nohavice bez vzoru, najlepšie jednofarebné. Trojkombináciám, či už v jednoduchom alebo vzorovanom štýle, sa radšej vyhnite. Zabránite tomu, aby ste na druhých pôsobili príliš okázalým, či naopak fádnym dojmom.

5 pravidel jak kombinovat barvy a vzory
Oblek Calabro v kombinácii s bodkovanou košeľou a kravatou s diagonálou je skvelou voľbou pre manažérov

5.    Kombinácia rôznych vzorov

Mysleli ste si, že kombinovať odlišné vzory je hriech? To už dávno neplatí, hoci skombinovať dva rôzne vzory nemusí byť práve jednoduchá úloha. Do kancelárie si môžete zvoliť originálnu kombináciu károvanej košele, ktorú doplníte kravatou s jemnými bodkami. Rovnakým spôsobom môžete kombinovať bodky s prúžkami aj vo voľnom čase. Dodržiavajte však zásadu, aby bol vždy jeden zo vzorov dominantnejší. Decentný vzor poslúži ako neutrálny základ, na ktorom zložitejší vzor skvelo vynikne.

Tip pre vás

Dôležitý je nielen vzor, ale tiež farba košele. Viete, ktoré farby košieľ sa hodia do práce a ktoré naopak do spoločnosti? Prečítajte si, ako si neuškodiť zlým výberom košele.

Mohlo by vás zaujímať