Bandi radí

Ako sa obliecť na maturitné skúšky tak, aby ste uspeli, a aby vám oblečenie neuškodilo

Každý mladý muž chce na maturitách uspieť a získať maturitné vysvedčenie jednoduchým spôsobom. Rozhodne nechce, aby ho profesori pri skúške dusili. Je mnoho vecí, ktoré môžu maturantovi uškodiť. Žuvačka v ústach, ruky vo vreckách alebo nesprávny výber oblečenia dokážu niekedy profesorov poriadne zdvihnúť zo stoličky.

Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo je výber správneho oblečenia na maturitu tak dôležitý.

Ako sa obliecť na maturitu
Ako sa obliecť na maturitu

Na podvedomie každého človeka pôsobia farby alebo zvuky, ktoré ovplyvňujú jeho nálady. Určite to poznáte. Keď sa niekto pohybuje medzi červenými stenami, býva agresívnejší. Podobný vplyv na náladu človeka má aj oblečenie. Okolím budete podvedome vnímaní tak, ako sa oblečiete. A to platí aj pre skúšobnú komisiu na maturitách.


  1. Pánsky oblek si vyberajte vždy tmavý, matný a bez vzoru. Ak by ste si vybrali oblek z lesklého materiálu, zbytočne by ste provokovali.

  2. Po kúpe obleku odstráňte všetky značky a záševky. Pánsky oblek je spoločenské oblečenie, nie značková mikina. Ak sú zašité vrecká alebo rozparky saka, je nutné ich rozpárať. Tieto záševky sa robia vo výrobe preto, aby sa pri skladovaní nedeformovala fazóna saka.

  3. Dĺžka rukávov musí byť taká, aby vám vždy vyčnievala manžeta rukáva košele. V opačnom prípade to bude vyzerať, že sako nie je vaše a je vám veľké. A to predsa nechcete.

  4. Ozdobné pätky na vreckách saka nezasúvajte do vreciek. Dbajte na to, aby boli vždy viditeľné a nenoste ruky vo vreckách. Sako nie je bunda.

  5. Posledný gombík saka si nikdy nezapínajte. Tento spôsob zapínania má svoj historický pôvod. V dávnych dobách muži nezapínali spodný gombík preto, aby mohli rýchlo tasiť svoju zbraň. Dnes už síce zbrane nenosíme, ale toto pravidlo platí naďalej. A to preto, aby sa vám nedeformoval prirodzený tvar saka, a aby ste nevyzerali ako v skafandri.

  6. Pánsky oblek nenoste bez opasku. Opasok si vyberajte vždy kožený a vo farbe obuvi. Jeho šírka by nemala presiahnuť 3,5 centimetra. Široké alebo látkové opasky s veľkou sponou, ktoré nosíte k rifliam, nikdy nepoužívajte k obleku. Nie ste predsa kovboj z amerického Dallasu.

  7. Dĺžka nohavíc končí vzadu dva až tri prsty nad zemou. Platí to v prípade, keď ste obutí. V prednej časti musia byť nohavice nad obuvou pokrčené na jeden záhyb.

  8. K pánskemu obleku noste iba šnurovaciu spoločenskú obuv. Vyhnite sa obuvi, ako sú mokasíny, obuv s otvoreným priehlavkom alebo textilná obuv. Pánsky oblek je spoločenské oblečenie a k nemu patrí jedine spoločenská obuv.

  9. K tmavému obleku si vyberajte vždy čierne ponožky. Toto pravidlo platí pri oblekoch v čiernych, sivých a modrých odtieňoch farieb. Je dôležité, aby ste si k pánskemu obleku vyberali ponožky s predĺženou dĺžkou. Tým zaistíte, že sa vaše okolie nebude musieť pozerať na vaše chlpaté nohy.

  10. Odporúčame bielu košeľu. Budete pôsobiť ako čistotný muž. K bielej košeli si oblečte kravatu vo svetlomodrej, svetlozelenej alebo svetlofialovej farbe. Tým dosiahnete zjemnenie celkového dojmu a nebudete provokovať profesorov. Kravatu si vyberajte bez vzoru, teda bez kociek, obrázkov a ďalších rušivých a nevhodných prvkov.

  11. Retiazky, prstene a ostatné prvky, ktoré sa lesknú, nechajte radšej doma. Vyzerali by ste príliš okázalo a mohli by ste na profesorov urobiť zlý dojem.


Keď predstúpite pred skúšobnú komisiu správne oblečení, budú z vás mať dojem, že ste a na maturitu starostlivo pripravili, a že niečo viete. Minimálne si oblečením zabezpečíte to, že profesori nebudú mať pri skúške potrebu vás dusiť. Naopak. Budú milo prekvapení, aký poctivý a slušný muž z vás vyrástol. Samozrejme ich zásluhou.

Mohlo by vás zaujímať