Bandi radí

Ako sa obliecť na skúšky, aby ste uspeli a vyvarovali sa zbytočným chybám

Každý mladý muž si želá na skúške uspieť, či už ide o maturitu, štátnice alebo obhajobu diplomovej práce. Rozhodne nechce, aby ho profesori pri skúšaní dusili. Existuje však mnoho vecí, ktoré môžu študentom uškodiť. Žuvačka v ústach, ruky vo vreckách alebo nesprávny výber oblečenia dokážu profesorov zdvihnúť zo stoličky.

Chcete vedieť, ako zaujať na každej skúške a akým chybám sa vyhnúť? Kráčajte úspechu v ústrety a vsaďte na dokonalý prvý dojem. Vhodným výberom oblečenia si môžete nakloniť skúšajúcich vo váš prospech.

Správny outfit je prvým krokom k úspechu na skúškach

Premyslený výber outfitu dáva najavo mimoriadne starostlivú prípravu a rešpekt k danej situácii. Môže zásadne ovplyvniť postoj skúšobnej komisie, podnietiť ich zhovievavosť a porozumenie pre drobné chyby či nedostatky vo vedomostiach. Skúšajúci ich potom budú skôr pripisovať nervozite a stresu než vašej nevedomosti.

Ako na to?

1. Pánsky oblek je základom vášho outfitu – vždy si vyberajte tmavý, matný a bez vzoru. Tmavá farba obleku v tomto prípade neznamená len čiernu, môžete si zvoliť aj tmavomodré alebo tmavosivé modely.

Vyhnite sa však lesklým materiálom, výrazným textúram a nezvyčajným odtieňom. Zbytočne provokujú, priťahujú nechcenú pozornosť a mohli by vám uškodiť.

SPRÁVNE – tmavý pánsky oblek je základom maturitného outfitu
NESPRÁVNE – prehnaná farebnosť pánskeho obleku je nevhodná

 2. Posledný gombík saka si nikdy nezapínajte. Tento spôsob zapínania má svoj historický pôvod. V dávnych dobách si muži nezapínali spodný gombík, aby mohli rýchlejšie tasiť svoju zbraň.

Dnes už síce zbrane nenosíme, ale toto pravidlo spoločenskej etikety platí naďalej. Rozopnutý spodný gombík vám tak nebude deformovať oblek ani postavu a zaistí viac pohodlia.

Rozopnite si len spodný gombík, ruka vo vrecku pri skúške nerobí dobrý dojem

3. K obleku odporúčame klasickú bielu košeľu. Biela farba zanecháva dojem čistoty, zodpovednosti a zmyslu pre poriadok. Skúšajúcim vnukne podvedomý pocit, že ste vynaložili nemalé úsilie a ste perfektne pripravený.

Výrazné farebné košele a tie so vzorom si radšej nechajte na inú príležitosť. Na skúške by to mohlo vyzerať, že celú záležitosť beriete na ľahkú váhu.

SPRÁVNE – s bielou košeľou budete pôsobiť ako zodpovedný študent
NESPRÁVNE – farebná košeľa môže skúšajúcich provokovať

4. Vyberte si decentnú kravatu bez výrazných prvkov. Ideálnym riešením je modrý alebo tmavý vínový model – hladký alebo s veľmi jemným vzorom, bez lesku. Jemné odtiene pôsobia upokojujúco a komisiu nebudú provokovať ani znervózňovať.

Intenzívnym farbám a predovšetkým agresívnym červeným odtieňom sa radšej vyhnite. Nevhodné sú tiež výrazné vzory, ktoré môžu pôsobiť neprimerane.

SPRÁVNE – decentná kravata je dobrou voľbou
NESPRÁVNE – model vhodný do práce alebo politiky

5. K pánskemu obleku noste len šnurovaciu spoločenskú obuv. K formálnemu outfitu zvoľte vždy koženú, matnú spoločenskú obuv so šnurovaním. Mokasínam, teniskám a topánkam s odhaleným členkom sa radšej vyhnite.

K obleku si vyberajte ponožky vo farbe obuvi alebo nohavíc. Modely s predĺženou dĺžkou zabezpečia, že vaše lýtko zostane medzi ponožkou a nohavicami ukryté.

SPRÁVNE – kožená spoločenská obuv je správnou voľbou
NESPRÁVNE – tenisky si nechajte na voľný čas

6. K pánskemu obleku patrí kožený opasok. Oblekové nohavice nikdy nenoste bez vhodného pánskeho opasku. Mal by byť kožený, vo farbe vašej obuvi a jeho šírka by nemala presiahnuť 3,5 centimetra.

Veľmi široké alebo látkové a pestrofarebné opasky s veľkou sponou majú voľnočasový charakter a vynosíte ich predovšetkým s džínsami a chinos nohavicami.

Elegantný kožený opasok skvelo doladí celkový outfit

Nezabudnite na upravený vzhľad

Čistota by mala byť samozrejmosťou, pokrčené alebo neupravené oblečenie môže vyvolať dojem nedbanlivosti a nezáujmu. Nezabúdajte ani na osobnú hygienu, s parfumom zachádzajte decentne, žuvačku nechajte predo dvermi a výrazné tetovania radšej zakryte.

Retiazky, odznaky, prstene a iné doplnky, ktoré priťahujú pozornosť, nechajte tentoraz doma. Vyzerali by ste príliš nápadne, a to by mohlo na skúšajúcich pôsobiť negatívne, čo určite nechcete. Pretože, ako sme si už povedali na začiatku, prvý dojem by mal byť vždy dokonalý.


Odporúčame: Dokonalé obleky BANDI pre študentov

Dobre zvolené oblečenie síce nie je absolútnou zárukou úspechu na maturite, ale nepochybne ovplyvňuje to, ako vás skúšajúci vnímajú. Vhodný spoločenský oblek je teda zásadným krokom k úspechu. Pozrite si výber dokonalých oblekov na skúšky a vyberte si ten pravý pre vás.

Tip

Viete, aké dlhé majú byť rukávy saka obleku? A ako je to s dĺžkou nohavíc? Aby ste sa vo vašom outfite cítili pohodlne a vyzerali vždy skvelo, pomôže vám článok Ako správne nosiť pánsky oblek, aby ste vyzerali skvelo. Prečítajte si 10 základných rád, bez ktorých sa muž nezaobíde.

Šťastie praje pripraveným

Nervozitu pred skúškou môžete zmierniť dôkladnou prípravou – oblečenie si vyskúšajte deň vopred, aby ste sa vyhli rannému stresu. Neviete, ako uviazať poriadny kravatový uzol? Pozrite si jednoduché návody, ako viazať kravatu a natrénujte si to v pokoji včas.


Príďte sa poradiť s odborníkmi

Stále si nie ste istý výberom ideálneho oblečenia na skúšky? Navštívte vašu najbližšiu značkovú predajňu BANDI, kde vám so všetkým pomôže profesionálny tím odborných poradcov. Pri pohári osviežujúceho nápoja vám poradia, ako vybrať správnu veľkosť, strih a farbu obleku. Ukážu, ako si skombinovať dokonalý outfit s košeľou, kravatou, obuvou a ďalšími doplnkami.

Všetko tak, aby ste sa cítili skvelo a odchádzali dokonale oblečený na každú skúšku.

Predajne Pánske obleky BANDI

Mohlo by vás zaujímať