Bandi radí

Ako sa obliecť podľa dress code na spoločenskej pozvánke?

Držíte v rukách pozvánku, na ktorej je uvedené: White tie, Black tie, Dark suit… a neviete, ako s danou informáciou naložiť? Nejde len o farbu kravaty alebo obleku, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale o štýl celého oblečenia, teda takzvaný dress code. Hostiteľ vám touto informáciou naznačuje, čo si na seba máte vziať. Vyhnete sa tak riziku, že by ste na akciu prišli v obleku, ktorý sa na danú udalosť nehodí.

Dress Code Black Tie vás upozorňuje, že si musíte obléct smoking, bílou košili a černý motýlek
Dress code Black Tie vás upozorňuje, že si musíte obliecť smoking, bielu košeľu a čierny motýlik

Všeobecne platí, že čím slávnostnejšie vás čaká stretnutie, tým formálnejšie oblečenie, teda dress code,  budete potrebovať. Ak je pozvánka určená aj pre vašu partnerku, nezabudnite svoj štýl a farby zladiť tak, aby ste tvorili dokonalý pár. Dbajte však pritom na to, aby ste neboli oblečení lepšie než hostiteľský pár.

Pozrite sa na základné typy dress code. Ak sa na akciu oblečiete podľa týchto odporúčaní, budete určite vyzerať dokonale.

White tie

Čierny frak s bielou vestou, biely motýlik a lakovky, u žien večerná róba so sukňou až po zem. Ruky je vhodné zahaliť dlhými rukávmi alebo rukavičkami. Pamätajte si, že dress code White tie je veľmi formálny a je vhodné dodržať ho do posledného detailu.

Black tie

Smoking, biela košeľa a čierny motýlik, pre ženu večerná toaleta, pri ktorej môže siahnuť po krátkych i dlhých večerných šatách.

Black tie optional

Máte možnosť zvoliť si smoking alebo čierny oblek, u ženy je vhodná večerná toaleta.

Dark suit

Pre muža tmavý spoločenský oblek, doplnený košeľou a kravatou. Pre dámy primerane krátke šaty alebo dámsky kostým.

Formal dress code

Spoločenský odev, páni môžu siahnuť po smokingu s čiernu košeľou a bez motýlika, dámy si môžu zvoliť večerné šaty alebo formálnejšie koktejlové šaty.

Semi formal dress code

Takto sú spravidla označované firemné večierky alebo kokteily. Nejde síce o ples v opere, ale stále je to udalosť, kde ukazujete, že vám na hostiteľovi záleží. Nepísaným pravidlom je, že večer by ste na sebe mali mať tmavé farebné odtiene a cez deň naopak svetlé. Dámy si môžu vybrať medzi koktejlovými alebo odvážnymi krátkymi šatami.

Business formal

Kvalitný oblek čiernej alebo tmavomodrej farby, neutrálna košeľa, konzervatívna kravata a lakovky. Pre ženu sú vhodné krátke šaty.

Našli ste na pozvánke ešte ďalšie skratky, ako je RSVP, a.m., prípadne s.t. a neviete, čo s nimi? Prečítajte si, čo tieto jednotlivé skratky na spoločenských pozvánkach znamenajú a ako s nimi naložiť.

Tip pre vás

Na večierok sa nestačí len vhodne obliecť. Dôležitá je tiež obuv, ktorú si k obleku vyberiete. Ak sa chystáte nadchádzajúcu noc pretancovať, je tento výber ešte náročnejší. Pozrite sa, akú obuv vybrať k pánskemu obleku a čoho sa naopak vyvarovať. Iba tak si chystanú akciu naozaj užijete.

Mohlo by vás zaujímať