Bandi radí

Ako sa správne obliecť na pohreb?

Premýšľate o tom, čo si obliecť na pohreb, aby ste nesprávnym výberom nestúpili vedľa? Robíte naozaj dobre. Pohreb je veľmi citlivou udalosťou pre všetkých, ktorí sa ho zúčastnia. Nesprávna voľba oblečenia môže byť preto vnímaná veľmi negatívne. Najmä ak sa jedná o priamych pozostalých. Na väčšinu iných udalostí si môžete obliecť outfit aj mimo spoločenskej etikety bez toho, aby sa to niekoho dotklo. Na pohrebe to však neplatí. Tu je potrebné pravidlá dodržiavať.

Správna čiernobiela kombinácia oblečenia pre mužov na pohreb

Základom je správny výber farieb

Nezáleží na tom, či sa pohreb koná v kostole alebo v obradnej sieni. Nie je dôležitý ani čas, kedy sa posledná rozlúčka odohráva. To, na čom záleží, je ale farba oblečenia. Jediná prípustná farba pánskeho obleku je čierna. Takže, ak ste mali nedávno na svadbe modrý oblek, aj napriek tomu, že ste v ňom vyzerali dobre, určite ho nechajte v skrini.

Vždy si oblečte bielu košeľu s klasickým golierom, hlavne však bez vzoru či farebných doplnkov. Ak preferujete inú farbu košele a pohreb sa koná na Slovensku, môžete si zvoliť aj košeľu čiernu. V niektorých štátoch, kde je pomer veriaceho obyvateľstva oveľa väčší ako u nás, ostaňte radšej vždy pri bielej farbe košele.

Kravata má tiež jednoznačné farebné pravidlo. Musí byť čierna a bez vzorov, ako sú napríklad dizajnové bodky či károvaný vzor.

Čierny opasok a spoločenská obuv v čiernom prevedení je dôležitou súčasťou oblečenia na pohreb. Nezabudnite, že obuv by mala byť šnurovacia a kožená. Len tá je vhodnou voľbou k obleku. Prečo? To sa dozviete v článku Akú obuv vybrať k pánskemu obleku. Prečítajte si ho a zistíte, podľa čoho sa vyberá farba obuvi.

Príklad správneho outfitu na pohreb
V zime môžete čierny oblek doplniť aj tmavosivým kabátom

Akým farbám oblečenia sa na pohrebe vyvarovať

Je samozrejmé, že v chladnom počasí nepôjde nikto na pohreb len tak naľahko, v pánskom obleku. Rovnako ako pri ceste na ples, aj tu platí, že k obleku sa nosí kabát. V tomto prípade je najvhodnejší čierny. Ak máte doma krátky čierny kabát a neviete, či vám svojou dĺžkou k obleku sedí, stačí všetko premerať a vyskúšať. Ak kabát prekryje dĺžku saka v oblasti stehien, všetko je v poriadku. Akákoľvek forma čierneho kabáta s vhodnou dĺžkou je lepšia než voľnočasová bunda, či dokonca športová lyžiarska a podobne. Pamätajte na to, že iné ako tmavé farby na pohreb rozhodne nepatria.

Pozrite sa na modely pánskych oblekov, ktoré sú vhodné na pohreb.

V tomto článku ste si prečítali základné informácie o tom, ako sa správne obliecť na pohreb. Ostatné podrobnosti vám povedia a ochotne poradia s výberom odborní poradcovia v značkových predajniach Pánske obleky BANDI. Pozrite sa, kde sa nachádza  vaša najbližšia predajňa Pánske obleky BANDI.

Najčastejšie otázky klientov

Ak ste po prečítaní článku nedostali informáciu, ktorú ste hľadali, prečítajte si najčastejšie otázky, s ktorými sa klienti obracajú na odborných poradcov v značkových predajniach BANDI.

Mám doma tmavosivý spoločenský kabát. Môžem si ho obliecť na pohreb?
Ak máte na sebe oblečený pánsky oblek čiernej farby a opasok, obuv a kravata sú tiež čierne, môžete takýto kabát použiť. Tmavosivá je iným odtieňom čiernej farby a smútočnému outfitu alebo tiež celkovému dojmu to neuškodí

Syn má šesť rokov. Musí ísť na pohreb tiež v obleku?
Nie, nemusí. U detí sa nepredpokladá dodržiavanie spoločenskej etikety či cirkevných pravidiel. Zo strany dospelých sa očakáva istá benevolentnosť. Stačí, ak syna na pohreb vybavíte tmavým oblečením, či už je to bunda, sveter alebo obuv.

Rád používam do vrecka na saku vreckovku. Hodí sa to na pohreb? Napríklad k čiernemu obleku biela vreckovka?
Vreckovka vo vrecku na saku je ozdobným prvkom pánskej módy. Na pohreb ozdobné prvky oblečenia neodporúčame.

Bežne nosím klobúk alebo baretku. Kedy musí ísť pokrývka dolu z hlavy?Pravidlá skladania pokrývky z hlavy platia na pohrebe rovnako, ako pri iných udalostiach v bežnom živote. Napríklad pri vstupe do miestnosti. Na pohrebe je navyše dôležité dodržiavať pravidlo, že pred truhlou pokrývka hlavy musí ísť dolu. Opäť sa jedná o preukázanie úcty a rešpektu voči zosnulému pri poslednej rozlúčke.

Oblečenie na pohreb nepripúšťa žiadnu výnimku? To sú tie pravidlá naozaj také striktné?
Nejde len o pravidlá. Tie neboli vytvorené len tak, pre výmysel alebo oblečenie. Tým, ako sa oblečiete, vyjadrujete pri poslednej rozlúčke svoj rešpekt a úctu k zosnulému. Smerom k pozostalým ide o ohľaduplnosť a súcit v tomto  smutnom okamihu ich života.

Výnimky pri obliekaní na pohreb samozrejme existujú. Sú to takzvané tématické rozlúčky. Napríklad motorkársky pohreb. To znamená s motorkami, vrátane motorkárskeho oblečenia a výbavy. Tu sa však predpokladá, že pozostalým  to neprekáža, ba práve naopak. Takúto rozlúčku si prajú. Oproti klasickému smútočnému obradu je väčšinou program tématického pohrebu tiež pozmenený.

Chcel by som si na pohreb obliecť bielu košeľu s manžetovými rukávmi. Existuje nejaké pravidlo, akú farbu manžetových gombíkov na pohreb použiť? Žltý kov alebo strieborné?
Manžetové gombíky si vyberajte vždy tak, aby korešpondovali s kovovými doplnkami, ktoré máte na sebe. A to nielen farbou, ale aj svojími tvarmi. Jedná sa najmä o hodinky. Na pohreb neexistuje žiadna výnimka z tohto pravidla. Pravidlá výberu manžetových gombíkov si prečítate v článku Ako vybrať manžetové gombíky.

Mohlo by vás zaujímať