Ako sa starať o pánsky oblek, aby vám vydržal čo najdlhšie ako nový?
Väčšina mužov si myslí, že životnosť obleku závisí na kvalite materiálu a cene. A väčšina si to myslí nesprávne. Veľký podiel na tom, ako dlho vám oblek vydrží ako nový, máte vy sami. Ak ho nosíte skoro denne, nesprávne ho skladujete a správate sa k nemu ako k športovej mikine, potom nečakajte zázraky. Takto opotrebovávaný oblek môže aj za mesiac vyzerať, ako by ste ho vytiahli po desiatich rokoch z krabice. A nezáleží na tom, či ste zaň utratili stovky, alebo tisíce eur.
Ako sa teda o pánsky oblek správne starať? Prečítajte si jednoduché rady a tipy, ktoré nič nestoja
1. Oblek skladujte výhradne na vešiaku. Najlepšie na takom, ktorý má rozšírené ramená. Inak môže dôjsť k deformácii v oblasti ramien. Neodporúčame ani prehadzovať sako cez stoličku či kreslo. Po dlhšej dobe by stratilo fazónu a vy by ste v ňom mohli vyzerať ako handrový panák.
2. Vyhnite sa pokrčeniu saka. Vyzlečte si ho vždy, keď viete, že budete dlhší čas sedieť, napríklad v aute cestou do práce alebo v kancelárii, kde vás nečaká pracovná schôdzka.
3. Po príchode domov nechajte oblek vyvetrať. Nikdy ho hneď neukladajte do skrine. Na vešiak zaveste sako aj nohavice, ktoré preložte podľa pukov. Pár hodín, alebo cez celú noc oblek nechajte zavesený v prievane alebo nad radiátorom. Zbavíte ho tým napríklad cigaretových a reštauračných pachov.
4. Na bežné očistenie obleku používajte výhradne kefku alebo lepiace čističe. Tie sú ideálne na rýchle očistenie obleku napríklad od chlpov domácich zvierat, vlasov alebo prachových smietok. Nepoužívajte vlhké handričky alebo hubky, pretože tie by vám mohli zanechať stopy po očistení.
5. Keď prší, noste dáždnik. Kyslý dážď spolu s čiastočkami prachu môžu zanechať na obleku stopy. Ak však aj napriek tomu premoknete, oblek zaveste na vešiak a nechajte poriadne preschnúť.
6. Ak chodíte do práce denne v obleku, striedajte aspoň dva obleky. Má to hneď niekoľko výhod. Budete vyzerať, že máte viac druhov oblekov a nechodíte stále v rovnakom každý deň. Ďalšou výhodou je, že striedaním vám obidva obleky dlhšie vydržia a nebudú vyzerať už po mesiaci obnosene. A navyše , máte čo na seba, keď jeden oblek budete mať v čistiarni.
7. Pánsky oblek je možné čistiť len v čistiarni. Všeobecne platí pravidlo, že by sa mal oblek nosiť do čistiarne výhradne raz až dvakrát ročne (To samozrejme neplatí v prípade každodenného nosenia obleku. Zvlášť v letných mesiacoch, kedy sa človek viac potí, môže byť potrebné oblek čistiť častejšie). Pozor, príliš časté čistenie obleku škodí. A to i napriek tomu, že čistenie obleku procesom suchého čistenia je najšetrnejší spôsob údržby. Čistiarne sa síce zásadne riadia piktogramom na lístočku, ktorý je uvedený na obleku z výroby, ale ani to nezabráni tomu, že sa oblek po častom čistení opotrebováva. V tomto prípade ani veľmi nezáleží na tom, z akého kvalitného materiálu je oblek ušitý.
8. Oblek neperte v práčke ani ručne. Vyvarujte sa toho aj keby ste sa obliali nápojom a chceli mokrou handričkou škvrnu jemne očistiť. Vždy ho nechajte preschnúť a zaneste do čistiarne.
9. Oblek nikdy nežehlite žehličkou. Na látke by vám od žehličky mohli zostať lesklé stopy. Tento postup neodporúčame ani cez látku. Ak chcete narovnať bežné denné pokrčenie alebo zvýrazniť klopy, použite horúcu paru. Vlákna sa teplom narovnajú do pôvodného stavu. Ak vám to nepôjde, je čas zaniesť oblek do čistiarne.
10. Ak nenosíte oblek často, skladujte ho v ochrannom obale. Ak patríte medzi mužov, ktorí si oblečú spoločenské oblečenie raz za čas, na ples alebo na svadbu, potom si dávajte pozor, ako oblek skladujete. Pri nesprávnom uložení by ste mohli oblek po pol roku vybrať a rovno ho vyhodiť do koša. Ako sa tomu vyhnúť?
Pred uložením oblek zaveste na vhodný vešiak, vyvetrajte, odstráňte prachové nečistoty, lupiny, vlasy a podobne. Ak je oblek zašpinený, nechajte ho vyčistiť v čistiarni. Skontrolujte, či vrecká saka a nohavíc neobsahujú žiadne ťažké predmety. Tak, ako oblek visí na vešiaku, ho uložte do ochranného obalu na oblek. Obal bude chrániť váš oblek od prachu, pachov, odevných škodcov, svetla a pod. Ak si dáte na skladovaní obleku záležať, môžete mať istotu, že ho po vybratí zo skrine budete mať ako nový.
11. Ako cestovať s oblekom? Oblek nikdy nemajte pri cestovaní len tak na vešiaku a už vôbec nie v taške. Ak sa chcete dostať napríklad na pracovnú schôdzku nepokrčený, odporúčame výhradne uloženie obleku do ochranného obalu. Ten môžete preložiť na polovicu, nosiť ako tašku a kdekoľvek zavesiť. Ak však letíte lietadlom a nemáte takú možnosť, v krajnom prípade uložte oblek do kufra. A to tak, že dáte oblek na vešiak, preložíte na polovicu, narovnáte časti, ktoré sa vám ohnutím pokrčili a takto ho uložíte ako poslednú vec do kufra. Vďaka vešiaku sa vám nezdeformujú oblasti ramien a oblek cestu prežije.