Bandi radí

Ako správne nosiť pánsky oblek, aby ste vyzerali skvelo

Každý muž sleduje niečo tým, že si oblečie pánsky oblek. Minimálne to, že chce vyzerať dobre. Keď si ale k tmavému obleku vezme biele ponožky alebo má krátke nohavice, celkový dojem tým úplne pokazí.

Všetky tieto a ďalšie prešľapy môžu ovplyvniť úspech každého muža. Kde? Napríklad manažéri v práci, uchádzači o zamestnanie pri pohovore, alebo študenti pri skúškach. Tiež môžu byť mínusom pre muža na svadbe alebo pre tých, ktorí sa chystajú na rande.

Ako týmto chybám predísť a vyzerať v obleku skvelo? Prečítajte si základné rady, bez ktorých sa žiaden muž nezaobíde.

Príklad dokonale padnúceho obleku

1. Po kúpe obleku odstráňte všetky značky a zášivky. Pánsky oblek je spoločenské oblečenie, nie značková mikina. Ak sú zapošité vrecká alebo rozparky saka, je nutné ich rozpárať. Tieto zášivky sa robia vo výrobe preto, aby sa pri skladovaní fazóna saka nedeformovala.

2. Dĺžka rukávov saka, musí byť taká, aby vám vždy vytŕčala manžeta rukáva na košeli. V opačnom prípade to bude vyzerať, že sako nie je vaše a je vám veľké. A to predsa nechcete.

3. Ozdobné pätky na vreckách saka nezasúvajte do vreciek. Dbajte na aby boli vždy viditeľné a nenoste ruky vo vreckách. Sako nie je bunda. 

4. Posledný gombík na saku si nikdy nezapínajte. Tento spôsob zapínania má svoj historický pôvod. V dávnych dobách muži nezapínali spodný gombík preto, aby mohli lepšie tasiť svoju zbraň. Dnes už síce zbrane nenosíme, ale toto pravidlo platí aj naďalej. A to preto, aby sa vám nedeformoval prirodzený tvar saka a aby ste nevyzerali ako v skafandri.

5. Pánsky oblek nenoste bez opasku. Opasok vyberajte vždy kožený a vo farbe obuvi. Jeho šírka by nikdy nemala byť viac ako 3,5 cm. Široké alebo látkové opasky s veľkou sponou, ktoré nosíte k rifliam, nikdy nenoste k obleku. Nie ste kovboj z amerického Dallasu.

6. Dĺžka nohavíc končí vzadu dva až tri prsty nad zemou. Platí v prípade, že ste obutí. Dĺžka nohavíc musí byť ukončená tak, aby ste neťahali nohavice po zemi alebo sa vám netvorila rada varhanov v prednej časti nohavíc nad topánkou. Pri moderných typoch nohavíc v strihu SLIM sa týmto pravidlom riadiť nemusíte. Nohavice môžu končiť nad topánkami.

7. K pánskemu obleku noste iba šnurovaciu spoločenskú obuv. Vyhnite sa obuvi, ako sú mokasíny, obuv s otvoreným priehlavkom alebo textilná obuv. Toto pravidlo udáva spoločenská etiketa.

8. Podľa farby obleku vyberajte aj farbu ponožiek. Ponožky by mali farebne ladiť s farbou oblekových nohavíc. Odporúčame vám vyberať ponožky s predĺženou dĺžkou. Tým si pri sedení zaistíte, že sa nikto okolo nebude musieť pozerať na vaše obnažené nohy.

9. V zimnom období patrí k pánskemu obleku iba kabát ktorý svojou dĺžkou zakryje sako. Nikdy si neobliekajte na oblek športovú bundu. Lyžiari na svahu sa tiež nelyžujú v kabátoch.

10. Ak vám záleží na tom, ako vyzeráte, nechoďte v pánskom obleku ktorý má 20 rokov. So starou Škodovkou medzi Mercedesmi veľa parády neurobíte. 

Príklad správneho obleku – outfit do práce
Príklad správneho obleku – manažérsky outfit

Tip pre vás

Neviete, ako správne zaviazať kravatu? Pozrite sa na viazanie najkrajších kravatových uzlov. Podľa jednoduchých návodov si kravatu uviaže aj začiatočník.

Tip navyše

Viete, že do zamestnania by ste mali striedať viac farieb košieľ a kravát? V letných mesiacoch si oblečte košele a kravaty v pastelových farbách, ako je napríklad zelená, červená a ďalšie. V zimnom období si môžete vziať farby tmavých odtieňov, ako je fialová , hnedá, sivá a podobné. Pozrite sa na široký výber pánskych košieľ do zamestnania.

Mohlo by vás zaujímať