Bandi radí

Aký široký opasok si zvoliť k obleku?

Na trhu s pánskymi doplnkami narazíte na opasky, ktoré sa líšia iba v detailoch. To môže vyvolať dojem, že pri ich výbere nie je čo pokaziť. Omyl. Opasok je dôležitou súčasťou pánskeho šatníka a aj malý detail sa môže stať príčinou veľkej hanby. Týmto detailom môže byť napríklad šírka opaska.

Viete, aký široký má byť opasok k spoločenskému obleku a akú šírku uprednostniť pri aktivitách vo voľnom čase? Neviete si poradiť s výberom? Držte sa jednoduchých pravidiel a budete vyzerať dokonale.

K formálnemu outfitu by ste mali voliť opasok šírky 3,5 cm
K formálnemu outfitu by ste mali voliť opasok šírky 3,5 cm

Pánske formálne opasky majú stanovenú šírku

Do spoločnosti, na pracovnú schôdzku, ples či oslavy s rodinou sa nosí kožený opasok, jednoduchý, s decentnou sponou. Zatiaľ čo dámy si môžu do kostýmu vybrať úzky alebo naopak veľmi široký opasok, páni sa musia držať viac „pri zemi“.

K formálnemu outfitu by ste si mali zvoliť opasok široký 3,5 cm. Na túto šírku sú upravené aj pútka nohavíc, ktorými spoločenský opasok ľahko prevlečiete. Užší opasok by mohol na pánskom obleku vyzerať trochu zvláštne. Veľmi široký by vám zase neprešiel spomínanými pútkami. Navyše by ste v ňom mohli pôsobiť ako kovboj z Dallasu.

Dávate prednosť nohaviciam na voľný čas pred formálnym outfitom? Výber šírky opaska sa vám podstatne zväčší, ale aj tu je vhodné dodržať určité pravidlá.

Pri opaskoch na voľný čas platí – všetko s mierou

Na rande alebo stretnutie s priateľmi, keď môžete siahnuť po neformálnom outfite, je voľba šírky opaska trochu benevolentnejšia.

Ak máte radi užšie kúsky, zvoľte si šírku od 3 cm vyššie. Pánsky opasok užší než 3 cm je skôr módnym výstrelkom ako elegantným doplnkom pánskeho šatníka. Gentleman s takým opaskom by na svoje okolie tiež mohol pôsobiť ľahko zženštilo.

Ak preferujete širšie opasky, siahnite pokojne po opasku širokom 4 cm a viac. Napríklad opasky široké 4,5 cm nosievajú muži k rifliam, prípadne pracovným nohaviciam. Masívnosť takého opaska zdôrazňuje robustnosť nohavíc určených na prácu alebo voľný čas, čo je niekedy aj cieľom takto zvoleného oblečenia. Starostlivo však zvážte, na akú príležitosť chcete tento outfit použiť. Širšie pánske opasky sú veľmi výrazným módnym doplnkom a ak ich šírku takpovediac prestrelíte, obráti sa výsledný dojem proti vám.

Tip pre vás

Aj výber obuvi k formálnemu a spoločenskému outfitu má svoje pravidlá a náležitosti. Pozrite sa, akú obuv vybrať k pánskemu obleku a čoho sa naopak vyvarovať. Stačí dodržať pár základných pravidiel a môžete si byť istí, že ste oblečení správne.

Vedeli ste, že ak nemáte opasok, môžete ho nahradiť štýlovými trakmi? Spoľahlivo udržia na mieste vaše nohavice a mnoho mužov s nimi vyzerá skvelo. Pozor! Pánske traky sa ale nosia výhradne bez opaska. Pozrite sa, z akých farieb pánskych trakov máte na výber a zvoľte si podľa vášho vkusu.

Mohlo by vás zaujímať