Kúpili ste si niekoľko nových košieľ, a napriek tomu pôsobíte tak, že o seba nedbáte. Ako je to možné?
Do obchodu za mnou prišiel môj známy, ktorý pracuje v stavebnej spoločnosti na pozícii stredného manažmentu. Vybral si bielu košeľu, ktorá mu sadla ako ušitá na mieru a chcel odo mňa, aby som mu naraz predal desať kusov. Nákup desiatich bielych košieľ som mu neodporučil. Prečo? Že by som bol čudný a nechcel by som predať svoj tovar?!
Nedá sa nosiť košele iba jednej farby
V prvom rade som vedel, v čom spočíva práca môjho známeho. Spolu s kolegami a kolegyňami sedí celý deň v kancelárii. Okrem obeda ani nevytiahne päty z firmy a v kolektíve asi dvadsiatich ľudí pripravuje rozpočty pre stavby. Preto som sa ho opýtal, aké má doma ďalšie farby košieľ. Odpovedal mi, že má asi šesť košieľ a všetky sú biele.
Ľahko to zrátame. Spolu s nákupom ďalších desiatich košieľ by ich mal dohromady šestnásť. Áno! Šestnásť kusov bielych košieľ a ani jednu farebnú. To je zle. Prečo? Vysvetlenie je jednoduché.
Každý muž je nejakým spôsobom vnímaný svojím okolím. Podľa toho, ako sa chová, ako jedná, ako sa oblieka a ako o seba dbá, si okolie vytvorí celkový obraz. Podvedomý dojem. Ak stále nosíte rovnaké farby, i keď chodíte vždy v čistom, môžete na okolie pôsobiť tak, že o seba nedbáte a nemeníte si oblečenie. Už len preto by ste si na výbere svojho oblečenia mali dať záležať.
Čistá a nová košeľa vo vašom prípade nič nezmení!
Jednoduchým príkladom môže byť práve môj známy, ktorého som spomínal. Ak bude každý deň chodiť do práce v bielej košeli, môže byť kolektívom vnímaný ako človek, ktorý o seba nedbá, chodí stále v rovnakom a nie je veľmi čistotný. A je úplne jedno, či má košeľu novú alebo dokonale vypranú a vyžehlenú. Ľudia v jeho okolí vnímajú len to, že chodí v jednej jedinej košeli. Môže mu to napríklad v kolektíve ubrať na obľúbenosti.
Že pôsobíte čistotným dojmom, má však veľký význam aj pri hodnotení vašej osoby nadriadeným. Verte či neverte, aj takáto maličkosť môže ovplyvniť to, aké dostanete odmeny.
A pozor! Ženy si túto skutočnosť všímajú ešte viac než muži. Dokážu oceniť, keď má kolega šmrnc a vie sa obliecť tak, aby nebol každý deň rovnaký ako televízne noviny. A tiež vedia dať viac najavo, ak sa im nepáči, že chodíte do práce v jednom oblečení a pôsobíte zanedbaným dojmom. Preto vám odporúčam, aby ste do práce nosili viac farebných košieľ a striedali ich. To isté platí aj pre kravaty a ich vzory. Pozrite si príklady farebností pánskych košieľ vhodných do práce.
Ako kombinovať farby pánskych košieľ a kravát?
Jednoduchá rada na záver. Ak si nie ste istí, aké farby pánskych košieľ si zvoliť do zamestnania, stačí si zapamätať nasledujúce jednoduché pravidlo:
Letné obdobie – svetlé pastelové farby (svetlé odtiene modrej, fialovej, ružovej, zelenej, hnedej, atď.)
Zimné obdobie a večerné hodiny (t. j. po 18. hodine) – tmavšie a sýtejšie odtiene vyššie menovaných farieb
V zimnom období alebo vo večerných hodinách si vezmite tmavofialovú košeľu a kravatu so svetlým odtieňom farby, takzvanú fialkovú. Ak to bude kravata do práce, môžete použiť kravatu s diagonálnymi pruhmi.