Bandi radí

Ako si vybrať správny typ košele?

Tiež sa niekedy strácate v širokej ponuke pánskych košieľ? Potrebujete si zaobstarať jednu správnu košeľu na určitú udalosť? Poradíme vám, ako sa zorientovať v pestrej ponuke pánskych košieľ, ktorá je v súčasnej dobe dostupná snáď vo všetkých predajniach s pánskym oblečením.

Prečítajte si základné rozdelenie pánskych košieľ a budete v obraze.

Ako si vybrať správny typ košele?

Košeľu si vyberajte podľa udalosti, na ktorú sa chystáte

Nemusíte sa báť farebných kombinácii, prúžkov alebo kociek. Mali by ste však brať do úvahy príležitosť, na ktorú si vyberáte košeľu. Každá udalosť má totiž svoje pravidlá. Pri výbere je dôležité zamerať sa na strih, látku, farbu, golier a manžety pánskej košele.

V obchode so spoločenskou pánskou módou môžete naraziť na tri základné typy pánskych košieľ:

  • formálne
  • business
  • voľnočasové

Formálne košele

Formálne košele by mali byť zásadne biele a bez vrecka. Biela košeľa predstavuje najvyšší štandard pánskych košieľ. Je vhodná predovšetkým na spoločenské udalosti ku smokingu, fraku či žaketu. Ak sa chystáte na niektorú z týchto udalostí, vaša košeľa by mala tomu zodpovedať. Mala by vyžarovať kvalitu a dokonalosť. Preto sa predovšetkým volia pánske košele ušité z látky s gramážou 145 gramov a viac. Nie je to však samozrejme pravidlom. Látka sa potom ale menej krčí. Táto vlastnosť košele je pre spoločenské akcie najvyššieho kalibru dosť dôležitá.

Ďalším významným detailom pri pánskej košeli je golier. K formálnej košeli sa hodí klasický golier bez akýchkoľvek módnych výstrelkov. Jedinou výnimkou je tzv. stojačik. Ten sa hodí vtedy, ak sa rozhodnete pre motýlika namiesto kravaty, alebo siahnete po fraku.

V neposlednom rade by ste sa mali zamerať na výber manžetových gombíkov, ktoré by mali ladiť s ostatnými doplnkami ako sú hodinky, opasok alebo spona na kravate. Manžetové gombíky svojim designom môžu podčiarknuť celkový charakter udalosti.

Business košele

Business košele si vyberajte na pracovné rokovania formálnejšieho charakteru. S business košeľou spestríte váš pracovný outfit pri dôležitých pracovných stretnutiach či schôdzkach. Nemusíte nosiť stále len bielu pánsku košeľu. Mohli by ste pôsobiť dojmom, že vo svojom šatníku máte len jednu košeľu. A to predsa nechcete, nie? Vďaka business košeli odľahčíte formálnosť okamihu a vytvoríte uvoľnenejšiu atmosféru pri jednaní alebo obchodnej schôdzke.

Business košeľu si môžete vybrať vo farbách bielej, svetlomodrej, lososovej a ďalších svetlých odtieňoch. Pri tejto košeli už nie je striktne stanovený golier.

Čo sa týka výberu kravaty, tak môžete popustiť uzdu svojej fantázii vo farebných kombináciách. Vreckom pri košeli rozhodne nič nepokazíte. Rozhalenka je tiež povolená, ale len na jeden gombík, pretože ďalší by mohol vyvolať v spoločnosti diskusiu. Látka sa väčšinou vyberá podľa ročného obdobia. Prevažuje však látka s gramážou 100 gramov.

Voľnočasové košele

Voľnočasové košele sú ideálnou voľbou pre mužov, ktorí radi nosia košele aj pri neformálnych udalostiach.

Voľnočasové košele nepodliehajú žiadnym pravidlám. Výber je len na vás a na tom, ako veľmi budete kreatívni. Môžete si vybrať z rôznych farieb, potlače a vzorov.

Tieto košele sa nosia spravidla bez kravaty. Čo sa týka voľby goliera či manžetových gombíkov, tak znova pri výbere majú páni voľnú ruku. Voľnočasové košele si taktiež môžete obliecť do zamestnania, ak nemusíte denne chodiť v spoločenskom obleku s kravatou. Voľnočasovou košeľou skvelo oživíte svoj denný outfit. Voľnočasové košele sa tiež môžu kombinovať s voľnočasovými nohavicami alebo džínsami.

Voľnočasové košele sú obohatené o detaily, ako je náprsné vrecko, ozdobené gombíkmi na golieri (tzv. button-down), alebo lemovanie v kontrastnej farbe. Voľnočasové košele vďaka týmto prvkom vyzerajú veľmi elegantne a ležérne.

Tip pre vás

Neviete si dať rady s výberom vhodných manžetových gombíkov? Navštívte ktorúkoľvek predajňu Pánske obleky BANDI, kde vám s výberom poradia odborní poradcovia. Už teraz sa môžete pozrieť na aktuálnu ponuku manžetových gombíkov v internetovom obchode www.BandiVamos.sk.

Mohlo by vás zaujímať